Kukurydza (Zea)
Rodzaj wysokich traw. Do najbardziej znanych gatunków należą kukurydza zwyczajna (Zea mays) i kukurydza meksykańska (Zea mexicana).
Kukurydza zwyczajna (Zea mays) pochodzi z Ameryki Środkowej i jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych. Od czasu wprowadzenia jej do Europy przez podróżników, m.in. Kolumba uprawy rozpowszechniły się w klimacie ciepłym na całym świecie.
Amerykańscy Indianie nauczyli kolonizatorów upraw kukurydzy zwyczajnej, zarówno jej odmian o żółtych ziarnach (kukurydza słodka spożywana bezpośrednio jako warzywo), jak i odmian o czerwonych, niebieskich, różowych i czarnych ziarnach, często nakrapianych lub paskowanych, dziś uważanych za odmiany ozdobne. W Stanach Zjednoczonych te pstre odmiany wykorzystuje się w jesiennych, żniwnych dekoracjach.
Kukurydza zwyczajna to wysoka jednoroczna trawa o grubej, wyprostowanej, masywnej łodydze i długich, wąskich liściach. Kukurydza wykorzystywana jest jako pasza dla zwierząt, surowiec przemysłowy i warzywo. Pomimo tego, że w wielu krajach stanowi podstawę pożywienia, to pod względem wartości odżywczych ustępuje innym zbożom. Zawiera mało wartościowe białko pozbawione niacyny (witaminy PP) i dlatego dieta oparta w głównej mierze na niej powoduje wystąpienie awitaminozy – polagry. Gluten kukurydzy zwyczajnej jest także stosunkowo mało wartościowy i dlatego kukurydza nie nadaje się do wypieku chleba na zakwasie. Jednak w Ameryce Łacińskiej zboże to używa się powszechnie do przygotowania ciasta na tortillę (okrągły placek spożywany tam na taką skalę jak chleb w naszych szerokościach geograficznych). W USA kaczany gotuje się lub piecze w całości, przetwarza na mamałygę i mąkę, stosuje do przygotowania puddingów, papki, polenty, ciastek i chleba, a czasem do produkcji popcornu i innych artykułów cukierniczych.
Kukurydza jest jedną z najpowszechniej uprawianych roślin jadalnych. Większą powierzchnię uprawy na świecie ma tylko pszenica. Obszar jej upraw rozciąga się od 580 szer. geogr. północnej w Kanadzie i Rosji po 400 szer. geogr. południowej w Ameryce Południowej. Stanowi najważniejszą roślinę uprawną w USA, na które przypada połowa światowej produkcji kukurydzy zwyczajnej. Na drugim miejscu pod względem produkcji są Chiny, dalej Brazylia, Meksyk i Argentyna.
Ziarno kukurydzy przeznaczone do przetwórstwa na produkty paszowe i będące przedmiotem obrotu handlowego powinno być jednorodne, czyste, dojrzałe, dobrze wykształcone i zdrowe, o swoistym zapachu, wolne od żywych szkodników. Wilgotność max 14,5%, zanieczyszczenie ogólne max 10%, w tym: zanieczyszczenia nieużyteczne max 3%, ziarna połamane max 8%.
Poznaj nas
Działamy w oparciu o wieloletnie doświadczenie hodowlane zdobywane na fermach własnych Indykpol oraz dystrybucję pasz produkowanych na zlecenie i na podstawie własnych receptur.
Surowiec
Podstawą sukcesu rynkowego produkowanych przez Nutripol pasz jest staranny dobór najwyższej jakości surowców do ich produkcji.
Biuro Obsługi Klienta
Jeśli chcesz poznać naszą ofertę, nasz specjalista z Biura Obsługi Klienta odpowie na wszystkie pytania i pomoże wybrać optymalne rozwiązania dla Twojej fermy.